Reem knokler for at blive folkeskolelærer

Det summer af eksamensnerver i Dansk Syrisk Kulturforening. Reem, en af klubbens medlemmer har netop gennemført et 10 måneders intensiv FIF kursus på UCC (forberedelseskursus for indvandrere og flygtninge). Hun vil gerne være folkeskolelærer og lægger nu sidste hånd på forberedelserne til optagelsesprøven sammen med Nada.

Der er mange fagudtryk at holde styr på når man tager en uddannelse på et helt nyt sprog. Nada klubbens formand lægger meget vægt på, at det altid er muligt at få støtte til eksamen og andre studieaktiviteter. En uddannelse og et job er afgørende for et meningsfuldt liv for de nye familier i Danmark.

Kunne du tænkte dig at hjælpe flygtninge med at lære dansk eller støtte til eksamenslæsning? Det drejer sig et par timer om måneden. Vi ser frem til at høre fra dig. Du kan kontakte os her.

Skrevet af Anna Kosuri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Comments (

0

)

%d bloggers like this: