Glædelig Ramadan fra os til dig

Forventningsfulde syriske medlemmer strømmer til ramadanfest i aften i Mariehhøj Centeret i Holte. Der er altid mange følelser forbundet med mad og traditioner. Ramadanen er for syrierne hvad juleaften er for danskerne.

Du kender det. Duften af de obligatoriske traditionelle retter der sender en helt tilbage til barndommen. Gode minder om det fælles måltid med din familie. Stemningen og hyggen med de vigtigste mennesker i dit liv. Den stemning vil vi gerne prøve at genskabe for vores medlemmer.

Der er blevet kokkeret og frembragt fantastiske retter i frivilligcenterets køkken på ikke mindre end kæmpe store fade. Det er faktisk lidt af et mirakel i sig selv, at foreningens medlemmer formår at producere fantastiske velsmagende retter til 100 mennesker på et lille standardkomfur.

Da solen sendte sine sidste stråler over horisonten brød vi traditionen tro fasten med en daddel.

Glædelig Ramadan til alle fra dansk Syrisk Kulturforening 🙂

Danks syrisk kulturforening fejring af ramadan 2019

Skrevet af Anna Kosuri

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Comments (

0

)

%d bloggers like this: