Crashcourse i det danske digitale uddannelsessystem

I skrivende stund sidder mange af vores arabisktalende forældre og skal hjælpe deres børn med at vælge en ungdomsuddannelse.

Det er et vigtigt og stort valg og forældrene prøver at finde hoved og hale i hvad forskellen er på de forskellige gymnasier.

Hvad er egentligt forskellen på HTX, STX, EUX og HF?

Derfor har forældrene efterspurgt materiale på arabisk så de er helst sikre på at forstå uddannelsen korrekt.

Vi har også mange der er over 25 som har færdiggjort fag på fx KVUC færdige og som sidder og kæmper en brag kamp for at tilmelde sig deres uddannelse digtalt hjemmefra uden hjælp fra UU-vejledningen, da alt jo er lukket ned.

Nada, foreningens formand har derfor haft ekstra travlt med at guide de unge i at forstå den digitale tilmelding samt distribuere arabisk materiale til alle via vores direkte kommunikationskanal WhatsApp.

WhatsApp gør det utroligt nemt at kommunikere direkte til alle foreningens medlemmer. Og appen er intuitiv nem at bruge for alle også de få medlemmer der heller ikke har gode læsekundskaber på arabisk.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Comments (

0

)

%d bloggers like this: